Çok Amaçlı Spor Sahası Yapımı

Çok Amaçlı Spor Sahası Yapımı

Çok Amaçlı Spor Sahası Yapımı

Çok amaçlı spor sahası açık ya da kapalı olabilir. Kullanıcı profili -tercihleri ve bölgesel (coğrafi) şartlara göre değişik altyapı ve sportif kaplamalı şekilde yapılabilmektedir.
Bir saha içerisinde (bünyesinde) aynı anda tenisbasketbolvoleybolfutbol, hentbol faaliyetlerinin hepsi veya birkaçı gerçekleştirilebiliyorsa bu sahalar bizim tarafımızdan çok amaçlı saha olarak adlandırılır.

Zemin kaplama Alternatifleri:
AkrilikDökme EPDM (Tartan)Kauçuk SBRRulo EPDMPoliüretan, PVC kaplama, Rubber Üzeri Akrilik kaplama.

Firmamız bu konuda size alternatifli çözümler sunacak ve ihtiyacınıza cevap veren en uygun altyapı ve kaplama türünü seçmenize yardımcı olacaktır.

Çok Amaçlı Spor Sahası

Birden fazla spor faaliyetinin gerçekleştirildiği spor sahalarıdır. Saha ölçüleri projesine ve yerine göre değişkenlik gösterebilir. Çok amaçlı spor sahası açık ve kapalı olarak yapılabilir. Çok amaçlı saha alt yapısı kapalı veya açık olmasına ve tercih edilen zemin kaplama türüne göre değişkenlik gösterir.

Genellikle Çok Amaçlı Spor Sahası Aşağıdaki Şekilde Yapılır:

Çok amaçlı spor sahasının yapılacağı alan tesviye edilir ve gerekli ise sıkıştırılır. Çok amaçlı spor sahasının etrafına 20 x 40 cm ebatlarında demir donatılı hatıl beton yapılır. Hatıl beton ile çevrelenen alan içerisine 10cm mıcır blokaj + 15cm mekanik stabilize serimi ve sıkıştırması yapılır.
Blokajlama işlemlerinden sonra zemine asfalt veya çelik hasırlı beton uygulamaları yapılır.

Asfalt Uygulaması: 

Mekanik stabilize yapılan alanda noktalama seviye tespitleri yapılır. Zemine 5-10 cm kalınlıkta Binder tipi asfalt uygulaması yapılır. Binder asfalt üzerine 5-8 cm kalınlığında 0,5 tip aşınma tip asfalt (sıfır asfalt) uygulaması yapılır. Bu uygulamalarla oluşturulan zeminde % 0,5 – 0,8 oranında yüzey eğimi verilmelidir. Bu uygulama sonunda asfalt 15 gün boyunca yoğun su ile ıslatılarak soğutulur.

Beton Uygulaması: 

Mekanik stabilize yapılan alanda noktalama seviye tespitleri yapılır. Zemine 15 x 15 cm göz aralıklı 5 mm tel çaplı çelik hasırların gerekli pas payları verilerek döşenir. Tüm alana 10 -15 cm kalınlığında BS-25 hazır beton dökülmesi. Beton yüzeyinin perdah makinesi (helikopter) ile tesviye edilir. Bu uygulamalarla oluşturulan zeminde % 0,5 – 0,8 oranında yüzey eğimi verilmelidir.

Çok amaçlı spor sahasının etrafına 6 metre yüksekliğinde konstrüksiyon ve tel çit uygulaması yapılır.

Tercihe göre çok amaçlı spor sahsının üstü ve yanları yine çelik konstrüksiyon ve PVC branda sistemi ile de kapatılarak kapalı kort haline getirilebilir.

Çok amaçlı spor sahasının aydınlatması sahanın büyüklüğüne göre değişir.

Çok amaçlı spor sahasının ekipmanları, sahada hangi tür sportif faaliyetlerin olacağına göre spor ekipmanları monte edilir. Örneğin tenis, voleybol, basketbol, futbol faaliyetlerinin tümü olacak iste her biri için gerekli olan spor ekipmanı monte edilmelidir.

Zemin Kaplama Türleri:

Zemin kaplamalar spor sahasında hangi tür spor organizasyonları olacak ise ona göre seçilir.
AkrilikDökme EPDM (Tartan)Kauçuk SBRRulo EPDMPoliüretan, PVC kaplama, Rubber Üzeri Akrilik kaplamalardan en uygunu uygulanır.

Scroll to Top
Ara