Tenis Kortu Yapımı

tenis kortu yapımı

Tenis Kortu Yapımı

Tenis kortları açık ya da kapalı olabilir. 

Kullanıcı profili-tercihleri ve bölgesel (coğrafi) şartlara göre değişik altyapı ve sportif kaplamalı şekilde yapılabilmektedir. Uygun sportif kaplama genelde altyapıya ve sahanın açık ya da kapalı olmasına göre seçilmektedir.

Zemin kaplama Alternatifleri:
Akrilik kaplamaDökme EPDM Kaplama (Tartan)SBR Kauçuk Kaplama, Rulo Sistem Kaplama ve Suni Halı Kaplama 

Firmamız bu konuda size alternatifli çözümler sunacak ve ihtiyacınıza cevap veren en uygun altyapı ve kaplama türünü seçmenize yardımcı olacaktır.

Tenis Kortu Yapımı

Özel raketler ve özel bir top ile oynanan çiftlerde 10, 97 x 23, 78 – teklerde 8,23 x 23,78 çizgi ölçülerinde oynanan orta kısmında bir file bulunan oyundur. Kort’un dıştan dışa ölçüleri 36,00-38,00 x 18,00 ölçülerindedir. Tenis kortları açık ve kapalı olarak yapılabilir.
Tenis kortları alt yapısı kapalı veya açık olmasına ve tercih edilen zemin kaplama türüne göre değişkenlik gösterir.

Tenis Kortu Yapımı Teknik Şartname:

Genellikle standart bir tenis kortu aşağıdaki şekilde yapılır: Tenis kortunun yapılacağı alan tesviye edilir ve gerekli ise sıkıştırılır. Tenis kortunun etrafına 20 x 40 cm ebatlarında demir donatılı hatıl beton yapılır. Hatıl beton ile çevrelenen alan içerisine 10cm mıcır blokaj + 15cm mekanik stabilize serimi ve sıkıştırması yapılır. Blokajlama işlemlerinden sonra zemine asfalt veya çelik hasırlı beton uygulamaları yapılır.

Asfalt Uygulaması:

Mekanik stabilize yapılan alanda noktalama seviye tespitleri yapılır. Zemine 5-10 cm kalınlıkta Binder tipi asfalt uygulaması yapılır. Binder asfalt üzerine 5-8 cm kalınlığında 0,5 tip aşınma tip asfalt (sıfır asfalt) uygulaması yapılır. Bu uygulamalarla oluşturulan zeminde %0,5-0,8 oranında yüzey eğimi verilmelidir. Bu uygulama sonunda asfalt 15 gün boyunca yoğun su ile ıslatılarak soğutulur.

Beton Uygulaması:

Mekanik stabilize yapılan alanda noktalama seviye tespitleri yapılır. Zemine 15×15 cm göz aralıklı 5 mm tel çaplı çelik hasırların gerekli pas payları verilerek döşenir. Tüm alana 10-15 cm kalınlığında BS-25 hazır beton dökülmesi. Beton yüzeyinin perdah makinesi (helikopter) ile tesviye edilir. Bu uygulamalarla oluşturulan zeminde %0,5-0,8 oranında yüzey eğimi verilmelidir.
Tenis kortunun etrafına 3-4 metre yüksekliğinde konstrüksiyon ve tel çit uygulaması yapılır.
Tercihe göre tenis kortunun üstü ve yanları yine çelik konstrüksiyon ve PVC branda sistemi ile de kapatılarak kapalı kort haline getirilebilir. Tenis kortu aydınlatması saha uzun kenarlarından 6 veya 8 armatür ile veya kort kapalı ise zirve noktasından yine 6 ila 8 adet armatür ile tamamlanabilir. Tenis kortunun ortasında iki alanı eşit bir şekilde bölen tenis dikmeleri ve filesi monte edilir.

Zemin Kaplama Türleri:

Tercihe göre akrilik kaplamadökme EPDM kaplama (Tartan)SBR kauçuk kaplama, rulo sistem kaplama, suni halı kaplama yapılabilir.

Tenis Kortu Yapımı Maliyeti:

Tenis kortu maliyeti-fiyatı saha için uygulanacak zemin işlemleri ve müşterinin isteğine göre değişkenlik göstermekle beraber minimum 80bin TL olup proje yeri, zeminde kullanılacak olan kaplama ve altyapı türüne göre değişkenlik gösterebilir.
Net bir maliyet hesabı için lütfen iletişime geçiniz:
+90 (212) 477 47 07
+90 (507) 837 58 81
sporinsaat@gmail.com

Tenis Kortu Yapımı Tenis Kortu Ölçüleri

Tenis Kortu Ölçüleri
Tenis Kortu Ölçüleri

Projelerimizin Öncesi ve Sonrası

Projelerimizdeki şaşırtıcı değişime (Öncesi&Sonrası) ile şahit olun.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Scroll to Top
Ara