Voleybol Sahası Yapımı

Voleybol Sahası Yapımı

Voleybol Sahası Yapımı

Voleybol sahaları açık ya da kapalı olabilir. Kullanıcı profili-tercihleri ve bölgesel (coğrafi)şartlara göre değişik altyapı ve sportif kaplamalı şekilde yapılabilmektedir.
Uygun sportif kaplama genelde altyapıya ve sahanın açık ya da kapalı olmasına göre seçilmektedir.

Zemin kaplama Alternatifleri:

AkrilikDökme Epdm (Tartan)Rulo EpdmPoliüretanEpoksiKauçukRubber Üzeri Akrilik, PVC

Firmamız bu konuda size alternatifli çözümler sunacak ve ihtiyacınıza cevap veren en uygun altyapı ve kaplama türünü seçmenize yardımcı olacaktır.

Voleybol Sahası Yapımı

Özel bir top ile altışar kişilik iki takım halinde oynanan 9,00×18,00 metre çizgi ölçülerinde oynanan orta kısmında bir file bulunan oyundur. Voleybol sahasının dıştan dışa ölçüsü 13,00×24,00 ölçülerindedir. Voleybol sahaları açık ve kapalı olarak yapılabilir.

Voleybol sahları alt yapısı kapalı veya açık olmasına ve tercih edilen zemin kaplama türüne göre değişkenlik gösterir.

Genellikle standart bir voleybol sahası aşağıdaki şekilde yapılır:

Voleybol sahasının yapılacağı alan tesviye edilir ve gerekli ise sıkıştırılır. Voleybol sahasının etrafına 20×40 cm ebatlarında demir donatılı hatıl beton yapılır. Hatıl beton ile çevrelenen alan içerisine 10cm mıcır blokaj + 15cm mekanik stabilize serimi ve sıkıştırması yapılır. Blokajlama işlemlerinden sonra zemine asfalt veya çelik hasırlı beton uygulamaları yapılır.

Asfalt Uygulaması: 

Mekanik stabilize yapılan alanda noktalama seviye tespitleri yapılır. Zemine 5-10 cm kalınlıkta Binder tipi asfalt uygulaması yapılır. Binder asfalt üzerine 5-8 cm kalınlığında 0,5 tip aşınma tip asfalt (sıfır asfalt) uygulaması yapılır. Bu uygulamalarla oluşturulan zeminde %0,5-0,8 oranında yüzey eğimi verilmelidir. Bu uygulama sonunda asfalt 15 gün boyunca yoğun su ile ıslatılarak soğutulur.

Beton Uygulaması: 

Mekanik stabilize yapılan alanda noktalama seviye tespitleri yapılır. Zemine 15×15 cm göz aralıklı 5 mm tel çaplı çelik hasırların gerekli pas payları verilerek döşenir. Tüm alana 10-15 cm kalınlığında BS-25 hazır beton dökülmesi. Beton yüzeyinin perdah makinesi (helikopter) ile tesviye edilir. Bu uygulamalarla oluşturulan zeminde %0,5-0,8 oranında yüzey eğimi verilmelidir.

Voleybol sahasının etrafına 4-6 metre yüksekliğinde konstrüksiyon ve tel çit uygulaması yapılır. Tercihe göre voleybol sahasının üstü ve yanları yine çelik konstrüksiyon ve PVC branda sistemi ile de kapatılarak kapalı kort haline getirilebilir.

Voleybol sahası aydınlatması saha uzun kenarlarından 4 veya 6 armatür ile veya saha kapalı ise zirve noktasından yine 4 ila 6 adet armatür ile tamamlanabilir.
Voleybol sahasının ortasında iki alanı eşit bir şekilde bölen voleybol dikmeleri ve filesi monte edilir. Tercihen hakem oturma bankı ve voleybol anteni monte edilir.

Zemin Kaplama Türleri:

Tercihe göre Akrilik KaplamaDökme Epdm (Tartan) KaplamaRulo Epdm KaplamaPoliüretan KaplamaEpoksi KaplamaKauçuk KaplamaRubber Üzeri Akrilik Kaplama ve PVC Kaplama yapılabilir 

Voleybol Sahası Ölçüleri

Projelerimizin Öncesi ve Sonrası

Projelerimizdeki şaşırtıcı değişime (Öncesi&Sonrası) ile şahit olun.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Scroll to Top
Ara